X
logo inodan
ENDÜSTRİ 4.0 DESIGN THINKING İLE ŞEKİLLENİYOR
Anasayfa > ENDÜSTRİ 4.0 DESIGN THINKING İLE ŞEKİLLENİYOR
ENDÜSTRİ 4.0 DESIGN THINKING İLE ŞEKİLLENİYOR

22

Eyl

ENDÜSTRİ 4.0 DESIGN THINKING İLE ŞEKİLLENİYOR

4. sanayi devrimi ile birlikte insan-makine etkileşimi önem kazanmaktadır. Endüstri 4.0, insanlar ile akıllı teknolojilerin, gelişmiş makinelerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş bir anlayıştır. Ancak karar mekanizması her zaman insan olacaktır. Çok sayıda üretim sistemi olacağından bunları kontrol edecek insan sayısı da artacaktır. Ancak insanlar sorumluluklarını yerine getirmez ise ortaya insan odaklı birçok aksaklıklar ortaya çıkacaktır. Bu nedenle insan Endüstri 4.0’da en önemli unsurdur.
Endüstri 4.0’ın en önemli unsuru “insan”
İnsan unsurunun önemli olduğu 4. Sanayi devrimini, yine insanı temel alan “Design Thinking” yani tasarım odaklı düşünme metodolojisi şekillendirecektir. Design Thinking denince aklımıza sadece tasarım gelebilir. Ancak bu metodoloji sadece tasarımda değil; mühendislik, bilim, edebiyat, sanat, müzik, iş dünyası ve hatta siyasette bile uygulanmaktadır. Ürün, hizmet iyileştirmeden, yeni ürün, hizmet geliştirmeden karmaşık problemlerin çözülmesine kadar yani insanın ön planda olduğu her alanda kullanılabilen yaratıcı çözüm geliştirme yöntemidir. Bu düşünme metodolojisinin özelliği tasarımcıların çalışma süreçleri olan insan odaklı tekniklerini çeşitli inovasyon yöntemlerini kullanarak yaratıcı ve yenilikçi çözümler geliştirtmesidir.
Design thinking uygulamasını kullanan işletmelerin başında ise Apple geliyor. Apple kullanıcı odaklı tasarımları sayesinde mevcut başarısını yakalamış bulunuyor. Bunun dışında IBM, SAP, Philips, Lego, General Electiric, Toyota, VW, Daimler kullanıyor. Asıl ilgi çekici olanı ise Deutsche bank, Erste Bank gibi bir çok bankacılık sektörü tarafından da kullanılmakta olmasıdır. Yeni bir metodoloji olmasına rağmen Türkiye’de ise Tofaş’da kullanılmaya başlandığı, Vestel’in de kendi içinde design thinkerlarının olduğu bilinmektedir. Gelecek yıllarda tüm büyük işletmelere yayılmasının yanı sıra Kobi’lerin bile kullanacaktır. Çünkü inovatif ürün/hizmet geliştirmenin, yeni teknolojilere uyum sağlamanın ve rakiplere fark atmanın en kolay yolu budur.
Tasarımcı Gibi Düşünün, Geleceğinizi Tasarlayın
Design Thinking’in Endüstri 4.0’ı nasıl şekillendirdiğine örnek vermek gerekirse; Endüstri 4.0 için yeni bir sistem yazılımı geliştiriyorsunuz. Bu yazılımı kullanacak olan ve karar mekanizması insan. Bu nedenle insan (kullanıcı) dostu bir tasarım yapmak zorundasınız. Yani, akıllı, insan kaynaklı hataları en aza indiren, adaptasyon süresini kısaltan vb. Bu noktada Design Thinking metodolojisi ise tek yöntemdir.

MAİL GÖNDER